- Jak to je se staráním vlád o občany podle Pekarové
- Jak to je s jaderným palivem pro Temelín a Dukovany
- Jak to je s milostí prezidenta Zemana pro Baláka
- Jak to je se stravenkami? Zrušit a ušetříme všichni!
- Jak to je s BMW a Adamová Pekarová
- Jak to je s předvolebními koalicemi SPOLU a PirSTAN 2021
- Jak to je s válkou na Ukrajině
- Jak to je s jaderným palivem pro Temelín a Dukovany
Na následující rok 2025 je plánovaný schodek 230 mld. a ačkoliv je to opravdu vysoká částka, v celkovém kontextu mi nepřijde zase tak vysoká. Když si uvědomíme, že vláda v prosinci 2021 přebírala rozpočet se schodkem 420 mld. [1], kdy nešlo o investice ale jen zaplácnutí provozu.
Nová vláda přebírala zemi s nastartovanou inflací cca 5 % a v energeticé krizi, kterou následovala válka na Ukrajině (přišli uprchlíci, export našeho zboží do Ruska zaznamenal v důsledku sankcí pokles) a v 10/2022 byly poškozený plynovody Nordstream (náš zdroj plynu). Tato zvýšená inflace způsobila vyšší výdaje na důchody a další vyšší mandatorní výdaje na chod státu. Na první rok byl vládě Petra Fialy byl předhozí vládou Andreje Babiše naplánován schodek 376 mld. korun, výsledek byl nakonec o 16 mld. nižší.
Na rok 2023 si vláda Petra Fialy už naplánovala nižší schodek 288 mld. Kč.
Na rok 2024 byl naplánovaný schodek 252 mld. Kč.
Na rok 2025 je naplánovaný schodek 230 mld. Kč, kdy jde cca 100 mld. na investice navíc a 110 mld. na obsluhu státního dluhu [2]
V neposlední řadě nezapomínejme, že klesla hodnota peněz o cca 15 %, tedy busoucí schodek 230mld. je něco jako by bylo 200 mld.? Každopádně kdykoliv se podívaáte do historie schodků v ČR, pak to nikdy nebylo z vysoké částky na nulu, ale postupně se ubíralo. A když Německá ekonomika nešlape, náš hlavní odběratel, tak se vezemi s nimi... :(
[1] Státní dluh Česka – Wikipedie (wikipedia.org)
[2] Náklady na státní dluh rychle rostou. Za dva roky převýší výdaje do nových dálnic a železnic | Hospodářské noviny (HN.cz)